09.04.2020 PL EN DE

Gluteomorfina

Czy znasz to uczucie po posiłku, kiedy czujesz się pełny, ale nie nasycony? Twój żołądek jest pełny, ale nadal masz apetyt na więcej?
Czy potrafisz sobie wyobrazić swoje posiłki bez jedzenia zrobionego z mąki? Czy czujesz się uzależniony od pizzy lub innych potraw zawierających gluten?
Dlaczego jemy pieczywo, kluski, makarony – pokarmy zawierające tak mało składników odżywczych i tak ciężkie dla układu pokarmowego?

Czym są gluteomorfiny

Gluteomorfiny – zwane również egzorfinami glutenowymi lub gliadorfinami – są peptydami opioidowymi powstającymi podczas trawienia glutenu. Dlatego znajdują się głównie w ziarnach glutenowych (głównie pszenica, jęczmień i żyto), które są używane do produkcji: chleba i innych wypieków, takich jak bułki, ciastka, ciasta, gofry, naleśniki, paluszki, precle, krakersy, a także kluski, makarony. Gluteomorfiny można również znaleźć w kuskusie, kamucie, bulgurze, owsie, seitanie, niektórych płatkach śniadaniowych, ale także w przyprawach i mieszankach przypraw, sosach sałatkowych, occie słodowym, dipach, sosach i gotowych posiłkach, zupach, pizzach itp.

Gluteomorfiny – podobnie jak inne opioidy, takie jak morfina – wpływają na receptory opioidowe w mózgu i wywołują uczucie euforii. Mogą również działać bardzo uspokajająco i bardzo uzależniająco. Usunięcie glutenu z diety może prowadzić do objawów podobnych do objawów odstawienia narkotyków. 

Żywność zawierająca gluteomorfiny (i kazomorfiny) może uszkodzić błonę śluzową przewodu pokarmowego (zespół nieszczelnego jelita) oraz utrudniać wchłanianie składników odżywczych. Pokarmy te w znacznym stopniu przyczyniają się do IBS (zespół jelita drażliwego), dysfunkcji tarczycy, fibromialgii, neuropatii, zapalenia stawów, depresji, chronicznego zmęczenia, (bezobjawowej) celiakii.
Opioidy w żywności są również największym czynnikiem przyczyniającym się do senności po posiłku („śpiączka spożywcza” = leukocytoza potrawienna).

Nic dziwnego, że pizza jest tak uzależniająca! Zawiera zarówno gluteomorfiny, jak i kazomorfiny – opioidy, które odgrywają ważną rolę w uzależnieniu od jedzenia.

←  wszystkie artykuły ✉  Newsletter