10.12.2018 PL EN DE

Kapusta kiszona

Składniki

Akcesoria kuchenne

Przygotowanie

Słoiki umyć i wyparzyć a następnie pozostawić do wyschnięcia i ostygnięcia.

Usunąć zewnętrzne, zabrudzone liście kapusty. Kolejne dwa lub trzy liście ostrożnie zdjąć i zachować na później.

Przy użyciu noża, obieraczki, mandoliny lub robota kuchennego rozdrobnić kapustę i przełożyć do dużej miski. Dodać soli, mieszać i ugniatać, aż kapusta zmięknie i puści sok.

Kapustę wraz z jej sokiem przełożyć do słoików, ugniatając ciasno do dna. Słoków nie wypełniać po brzegi – zostawić miejsce na gazy fermentacyjne. Zachowane wcześniej liście kapusty wykorzystać do przykrycia i przytrzymania kapusty pod warstwą soku tak, aby nie wypłynęła na powierzchnię.

Aby utrzymać kapustę pod powierzchnią soku można użyć głąbu z kapusty (dociąć na wielkość odpowiadającą odległości między powierzchnią kapusty i zakrętką od słoika) bądź mniejszych słoiczków (pustych bądź wypełnionych wodą lub np. kamykami).

Na koniec zakręcić słoiki i odstawić w ciepłe miejsce.

Można od czasu do czasu delikatnie odkręcić nakrętkę słoika, aby wypuścić nadmiar gazu – przy czym należy uważać, aby nie wpuścić powietrza do środka. Kapusta kiszona będzie gotowa w ciągu około jednego do dwóch tygodni. Po tym czasie można przestawić słoiki w chłodniejsze miejsce np. do piwnicy i przechowywać przez wiele miesięcy. Po otwarciu – przechowywać w lodówce.

Jest to prosty i podstawowy przepis na kapustę kiszoną. Do kapusty można dodać przyprawy (np. kminek) i inne warzywa (np. marchewkę) lub użyć czerwonej kapusty. Zachęcam do eksperymentowania.

Smacznego!

←  wszystkie przepisy ✉  Newsletter

Udostepnij:

Email Facebook Twitter WhattsApp Print